Genel KKD

Makine Güvenliği: Riskleri Azaltan Makine Koruyucular

Makine Koruyucu Küçük - Makine Güvenliği: Riskleri Azaltan Makine Koruyucular

Makine koruyucular, tehlike ile çalışan arasına set çekerek risklere karşı koruma sağlar. Koruma, işçinin  hareketli aksama uzvunu kaptırmasını önlemek ya da kıvılcımlarla sıçramaların çalışana temas etmesini önlemek amacıyla kullanılır.

Makine koruyucu tipi Olumlu ve olumsuz yönler
Sabit koruyucular Sabittir, bu sebeple kaldırmak zordur. Plexiglas kalkanlar veya kablo bariyerler görüşün önemli olduğu durumlarda kullanılabilir.
Ayarlanabilir koruyucular Hareketli koruyucular, sabit koruyucuların makine hareketini engellediği durumda kullanılırlar. El ile konumlandırılmaları gerekir, bu sebeple de kazaya sebep olabilecek insan hatalarına açıktırlar.
Otomatik ayarlanan koruyucular Sürekli müdahaleye ihtiyaç duyulmadan, farklı boyutlardaki malzemelerle çalışmaya imkan verecek şekilde otomatik hareket ederler.

 

Makine Güvenlik Cihazları

Emniyet cihazları fiziki engelleri kullanmaz, bunun yerine bir makineyi durdurarak veya makine operatörlerinin hareketlerini kısıtlayarak, tehlikeli bir bölgeye çok yaklaşan çalışanları korurlar. Ayarlanabilir veya kendini ayarlayan muhafızların uygun olmadığı durumlarda kullanılırlar. Çoğu, makine çalışırken makineyi hızla kapatarak işçinin tüm bedenini korur. Diğerleri yalnızca bir elin yanlış yere takılması durumunda bir makinenin çalışmasını önleyerek veya makinenin operatörünün elini ve kol hareketlerini kısıtlayarak elleri korur.

Machine guarding 648x401 - Makine Güvenliği: Riskleri Azaltan Makine Koruyucular

 

Güvenlik cihazı tipi Olumlu ve olumsuz yönler
İnterloklar Makine koruyucularla birlikte kullanılırlar – Bu sebeple makine koruyucuların kullanılamayağı yerlerde kullanılmazlar. If an interlock detects that a guard is not in place, it trips a relay switch and shuts off the power meaning that unguarded machinery cannot be used.
Fotoelektrik cihazlar Güvenilirdir, çalışılması kolaydır, birçok durumda kullanılabilir. Çoklu ışık demeti kullanır, arasından uzuv geçtiğinde makineyi kapatır. (Bkz. Yukarıdaki görsel)
Basınca hassas engelleyiciler Çalışan bir tele ya da kabloya dokunduğunda emniyet sviçi tetiklenir ve makineyi durdurur. Görüşün zor olduğu eğimli ve eğik alanlarda kullanışlıdır. İstendiği kadar uzatılabileceği için konveyör hattı gibi ekipmanlarda kullanıma uygundur.
Basınca hassas paspaslar Üzerine basıldığında / üzerinden inildiğinde makineyi kapatır. Daha çok dar alanlarda kullanıma uygundur.
Kısıtlayıcı cihazlar Çalışanın ellerine takılı mandallı kısa kablolar ellerin makineye doğru uzatılmasını engeller. Her çalışan için uygun olarak ayarlanmalıdırlar.
Geri çekme cihazları Makine durduğunda çalışma alanına girişe izin verir, ancak makine hareket etmeye başladığında çalışanın ellerini geri çeker. Kısıtlayıcı cihazlarda olduğu gibi, her kullanıcı için ayarlanmalıdır.
İki elle çalışan engelleyiciler Makineyi aktive etmek için iki farklı sviçe aynı anda basılmasını gerektirir. Böylelikle operatörün elleri makine hareket etmeye başladığında tehlikeli bölgeden uzakta kalır.

Not: ROSPA Workplace Safety’nin ilgili yazısından alınmıştır.

KKD Platformu Hakkında

KKD Platformu bir bilgilendirme ve alışveriş sitesidir. İmalat ve inşaat işletmelerini zengin içerik ve fonksiyonel tasarımı ile yönlendirir, çalışma şartlarına en uygun Kişisel Koruyucu Donanımları edinmelerini sağlar. Amacımız iş güvenliği ekipmanları hakkında teknik bilgiye ihtiyaç duyulmadan, sitemizin ve uzmanlarımızın yönlendirmesiyle uygun donanımın edinilmesidir. İSG profesyonelleri tarafından kurulan Primus İş Sağlığı Danışmanlık ve OSGB‘nin bir girişimi olan KKDPlatformu.com, %100 müşteri memnuniyeti amacıyla her türlü soru ve ihtiyaçlarınız için her zaman ulaşılabilir olmayı hedeflemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir