Solunum Koruma

İzosiyanatla Çalışmalarda Güvenlik Önerileri

zosiyanat 1 - İzosiyanatla Çalışmalarda Güvenlik Önerileri

İzosiyanatlar, iş hayatında yüksek tehlike arzeden kimyasallardandır. Bu kimyasal bileşikler; astıma, cilt, göz, burun ve boğazda tahrişe ve kansere neden olabilmektedir.

zosiyanat 2 1 - İzosiyanatla Çalışmalarda Güvenlik Önerileri

İzosiyanat nedir? Bu kimyasallar boya, vernik, oto tamiri ve bina yalıtımı malzemelerinde kullanılır. İzosiyanat içeren püskürtme poliüretan ürünleri; çimento, ahşap, cam elyafı, çelik

 

ve alüminyum koruma için geniş bir yelpazede perakende, ticari ve endüstriyel amaçlı kullanılır. Genellikle dorseler, römorklar, tekneler, temeller ve güverteler için koruyucu kaplamalarda izosiyanat bulunur. Bu kimyasala maruz kalınan bir başka iş kolu da minder ve araba koltuğu imalatıdır.

Poliüretanlar, Amerika’nın 2. Dünya Savaşı sonrası bilim ve teknolojisinin ürünüdür. Poliüretanlar veya plastikleştiriciler üç şekilde üretilmektedir:

  • Bina yalıtımı, destek elemanları ve dekorasyon için sert köpük olarak,
  • Tamponlama için kullanılan esnek veya yumuşak köpükler olarak, ve
  • Otomobil karoser panelleri, kaplamalar, yapıştırıcılar, sızdırmazlık macunları ve lastiklerin yerine kullanılmak üzere elasto-plastikler olarak.

Kolay uygulama ve çok amaçlı kullanım nedeniyle üreticiler ve işverenler için poliüretanlar çok kullanışlıdır. Poliüretanlar çeşitli kimyasallar birleştirilerek oluşturulur: en önemli bileşen, birçok kimyasaldan oluşan izosiyanat ailesidir: Toluen Diizosiyanat (TDI), Metilen Bisfenil Diizosiyanat (MDI), Heksametilen Diizosiyanat (HDI), Naftalin Diizosiyanat (NDI) ve Diizosiyanat Disikloheksil Üretan.

Telekomünikasyon ve otomotiv imalat işçileri, izosiyanat ürünleriyle çalışır ve tehlikelerine maruz kalırlar. Otomotiv imalat sanayinde plastik ve ilgili malzemelerde poliüretan ürünleri kullanılmaktadır.

 

Tehlikeli Maruziyet

İzosiyanatların sağlık üzerindeki etkileri deride ve müköz membranlarda tahriş, göğüs sıkışması ve nefes almada zorluktur. Bu kimyasal maddeler potansiyel kanserojen bileşikleri içerir. TDI maruziyeti boğaz, burun, yemek borusu ve akciğerleri içeren ciddi üst solunum yolu sağlık problemlerine neden olur. Aynı zamanda akut tahrişe (burunda, boğazda veya ciğerlerde yanma gibi) neden olabilir. Bu maruziyet o kadar ağır olabilir ki, vücut enfeksiyonlarla savaşma kabiliyetini kaybedebilir. TDI ile çalışmadan önce veya en kısa zamanda etkilenen çalışanlar, akciğer grafisi, solunum fonksiyon testleri ve kan tahlilleri de dahil olmak üzere tam bir kontrolden geçirilmelidirler. Bu üst solunum / akciğer alerjileri, zayıf ciğerler veya maruziyet anındaki akciğer / boğaz sorunları olan çalışanlar için çok önemlidir.

 

Tehlikelerin Bertaraf Edilmesi

zosiyanat 3 - İzosiyanatla Çalışmalarda Güvenlik ÖnerileriTehlikeyi kontrol altına almanın en iyi yolu, haliyle, tehlikeden uzaklaşmaktır. Mümkünse daha az zehirli ve daha kabul edilebilir ikame maddeleri kullanılmalıdır (mühendislik önlemleri). İzosiyanat ürünleri kapalı sistemler veya yöntemler gibi mühendislik kontrollerinin yanı sıra lokal egzoz havalandırması kullanılarak etkili bir şekilde bertaraf edilebilir. Çalışanların bu kimyasalların zararlı seviyelerine maruz kalmamalarını sağlamak işverenin ve iş güvenliği uzmanlarının elindedir. Etkilenen işçiler TDI maddesinin kokusunu alabiliyorsa (meyve gibi kokar), bölgeyi derhal terk edip amirlerine bildirmelidirler. Mühendislik ve idari kontrolleri uyguladıktan sonra işçiler hala zararlı seviyelere maruz kalırsa, çalışanlara uygun kişisel koruyucu ekipman verilmelidir. Eldiven, gözlük ve koruyucu kıyafetlere ek olarak, işçilere doğru tip birsolunum maskesi verilmelidir.

Hijyen işçiler için şarttır. TDI bulunan çalışma alanlarında sigara içmemeli ve yemek yenmemelidir. Ayrıca, kirli iş kıyafetleri evde asla giyilmemelidir. İşveren, bu giysileri toplamalı ve temizlenmesini sağlamalıdır. Gözler TDI’ya maruz kalırsa, en az 15 dakika su ile yıkanmalıdır. Etkilenen çalışanlar hekime başvurmalıdır.

3M, ilgili rehberinde izosiyanattan korunma için 6000 ve 7500 serisi yarım yüz maskelerle birlikte kullanılanorganik buhar filtrelerini önermektedir. Yoğun maruziyet durumunda ise korumanın ek olarak P tipi toz koruma içeren filtrelerle desteklenmesi önerilmektedir. Göz koruması da içeren entegre koruma için, önerilen ürünleri içeren ilgili 3M maske seti kullanılabilir.

Ansell, ilgili rehberinde Toluen Diizosiyanat (TDI) koruması için polivinilalkolle desteklenmiş PVA 15-554koruyucu eldiveni tavsiye etmektedir.

Kimyasal solunursa, çalışan temiz havaya çıkarılmalı ve derhal bir doktor çağrılmalıdır. Eğitimli personel hastaya oksijen tedavisi vermelidir. Solunum durursa, suni solunum derhal sağlanmalıdır.

blog4safety‘den alınmıştır.

Kaynak: OSHA (ABD İş Sağlığı ve Güvenliği İdaresi)

KKD Platformu Hakkında

KKD Platformu bir bilgilendirme ve alışveriş sitesidir. İmalat ve inşaat işletmelerini zengin içerik ve fonksiyonel tasarımı ile yönlendirir, çalışma şartlarına en uygun Kişisel Koruyucu Donanımları edinmelerini sağlar. Amacımız iş güvenliği ekipmanları hakkında teknik bilgiye ihtiyaç duyulmadan, sitemizin ve uzmanlarımızın yönlendirmesiyle uygun donanımın edinilmesidir. İSG profesyonelleri tarafından kurulan Primus İş Sağlığı Danışmanlık ve OSGB‘nin bir girişimi olan KKDPlatformu.com, %100 müşteri memnuniyeti amacıyla her türlü soru ve ihtiyaçlarınız için her zaman ulaşılabilir olmayı hedeflemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir