Genel KKD

Genç Çalışanları Güvende Tutmak

Genç Çalışanlar 1 - Genç Çalışanları Güvende Tutmak

Çalıştığınız ilk işi hatırlıyor musunuz? Yaz tatillerinde ailenizin dükkanında, kısmi süreli olarak bir kafede, ya da mesleki eğitim/staj için gittiğiniz fabrikada. Her ne iş yapıyorsanız, ilk gününüzde epey sıkılmışsınızdır. Birçok genç insan için, iş hayatı garip ve korkutucudur. Tecrübesizlik ve eğitimsizlik gençleri kazalara ve sağlığı tehdit eden ortamlara karşı daha korunmasız kılar. Bu kısa yazımızda, genç çalışanların maruz kaldığı risklere bakacak ve risklerin bertaraf edilmesi için atılacak adımları tartışacağız.

Yasal Düzenlemeler

Her çalışan gibi, genç çalışanlar da yasa tarafından korunur. Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik uyarınca, “işverenler çocuk ve genç işçilerin tecrübe eksikliği, mevcut veya muhtemel riskler konularında bilgisizlik veya tamamen gelişmiş olmamalarına bağlı olarak gelişmelerini, sağlık ve güvenliklerini tehlikeye sokabilecek herhangi bir riske karşı korunmalarını temin edeceklerdir.”

Genç çalışanlar neden risk altındadır?

Genç çalışanların işyerindeki tehlikelere karşı daha savunmasız olmasının

birçok sebebi vardır. Riskin artmasına sebep olan bazı yaygın

genç çalışanlar 2 - Genç Çalışanları Güvende Tutmak

risk faktörleri şunlardır:

 • muhtemel fiziksel ve psikolojik gelişmemişlik (toyluk),
 • yapmaları istenen işle ilgili risklerin farkında olmama,
 • fabrika/tesis, ekipman ve malzemelerle ilgili risklerin bilinmemesi,
 • üstleri memnun etme veya etkileme isteği

Gençleri güvende tutmak için ne yapabilirim?

İşyerindeki genç çalışanların güvenliğini temin etmenin yolu iyi bir İSG yönetim sistemine sahip olmaktır. İşverenler için genç çalışanların korunmasına yardımcı olacak 12 maddelik kontrol listemiz aşağıdaki gibidir:

 1. Genç çalışanlardan sorumlu personel görevlendirmesi yapıldı mı? (kursiyerler ve geçici çalışanlar da dahil)
 2. Kursiyer/stajyer olarak bulunan öğrenciler için çalışma alanının düzenlenmesine dikkat edildi mi? Hastalıkların ve kazaların düzenli raporlaması yapılıyor mu?genç çalışanlar 3 - Genç Çalışanları Güvende Tutmak
 3. ‘Uygun ve yeterli’ risk değerlendirme yapıldı mı?
 4. Genç çalışanlar için ek kontrol ölçütleri belirlendi mi?
 5. Risk değerlendirmeleri özel sağlık ve güvenlik ihtiyaçlarını (fiziksel/bilişsel engeller, alerji ve astım gibi solunum sorunları, kalp hastalıkları, diyabet, renk körlüğü, reçeteli ilaç kullanma vb.) dikkate alıyor mu?
 6. Genç çalışanlara yasak olan çalışmalar açıkça belirlendi mi?
 7. Tehlikeli iş aletlerinin, fabrikanın, ekipmanın veya malzemenin uzaklaştırılması/güvenli hale getirilmesi için önlemler alındı mı?
 8. Kişisel güvenlik ve her türlü istismardan korunma için gerekli düzenlemeler yapıldı mı?
 9. Aileler ve sorumlu kişiler riskler ve kontrol ölçütleri ile ilgili bilgilendirildi mi?
 10. Uygun idare ve oryantasyon eğitimi için düzenlemeler yapıldı mı? Şirket politikaları, kişisel sorumluluklar, çalışma alanındaki yaygın tehlikeler, kendilerini korumak için ilk günden ne bilmeleri gerektiği, tavsiye için kime başvuracakları, tehdit gördüklerinde ne yapmaları gerektiği gibi konuların kapsandığından emin olun.
 11. Genç çalışanların yapacağı işler net olarak tanımlandı ve açıklandı mı? Gençler sağlıklarını ve güvenliklerini korumak için nasıl çalışmaları gerektiğini biliyorlar mı? Ve son olarak…
 12. Uygun kişisel koruyucu donanımlar çalışanlara sağlandı ve bu ekipmanlarla ilgili eğitimler verildi / talimatnameler imzalatıldı mı?

 

Gençler hepimizin ortak değeri. Lütfen onları koruyalım.

Saygılarımızla.

 

ROSPA Workplace Safety’nin ilgili blog yazısından alınmıştır.

KKD Platformu Hakkında

KKD Platformu bir bilgilendirme ve alışveriş sitesidir. İmalat ve inşaat işletmelerini zengin içerik ve fonksiyonel tasarımı ile yönlendirir, çalışma şartlarına en uygun Kişisel Koruyucu Donanımları edinmelerini sağlar. Amacımız iş güvenliği ekipmanları hakkında teknik bilgiye ihtiyaç duyulmadan, sitemizin ve uzmanlarımızın yönlendirmesiyle uygun donanımın edinilmesidir. İSG profesyonelleri tarafından kurulan Primus İş Sağlığı Danışmanlık ve OSGB‘nin bir girişimi olan KKDPlatformu.com, %100 müşteri memnuniyeti amacıyla her türlü soru ve ihtiyaçlarınız için her zaman ulaşılabilir olmayı hedeflemektedir.

2 thoughts on “Genç Çalışanları Güvende Tutmak

 1. enver meta dedi ki:

  işyerlerinde stajyerlerin( yaz stajlarıda dahil ) kkd leri ilgili işyerleri tarafından karşılanmak zorunda değilmidir.
  teşekkürler iyi çalışmalar

  1. KKD Platformu dedi ki:

   Merhabalar,

   İşletmeler, statü ayrımı yapmaksızın, çalışanlarının sağlığını ve güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Çalışanları koruma işini, çalışanın stajyer olmasına ya da sigortalarının okul/devlet tarafından yatırılmasına yıkamazlar. Stajyere iş başı eğitimini verilmeli, gerekli tedbirler almalı, ve KKD’leri sağlanmalıdır.

   Gerekli şartlar sağlanmadan çalışmasına firma yönetimi ve iş güvenliği uzmanı müsaade etmemelidir. Kendini tehlike altında hisseden çalışan, çalışmayı reddetme hakkına sahiptir. Tüm maaş ve özlük hakları saklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir