Genel KKD

Bu Fotograftaki Problem Ne?

machine guarding - Bu Fotograftaki Problem Ne?

Doğru ve güvenli bir şekilde kullanıldığında, işyerindeki makineler büyük fayda sağlayabilir. Ağır makineler birçok görevi zamanında yerine getirir, ancak nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız bu makineler de büyük zarar verebilir. Ağır makinelerin bilinçsiz kullanılması ciddi iş kazaları ve ölümlerle sonuçlanır.

Aşağıdaki elektrikli testereyi kullanan adama bakın.

machine guarding - Bu Fotograftaki Problem Ne?

Sizce bu fotografta bir problem var mı?

Bu resimdeki adam ciddi tehlike altında. Başparmağı testere ile kesilme tehdidi altında ve testerenin hizalamasında sorun var. Testereyi çevreleyen koruma riski bir ölçüde azaltıyor, ancak parmağın bulunduğu bölgeye koruma fayda etmiyor. Yapılan bu hata, eğitim eksikliğinden, kötü tasarlanmış makine korumasından ya da riskin algılanmamasından kaynaklanıyor.

Aşağıda, işyerinizde makine güvenliğini sağlamak ve yaralanmaları önlemek için aklınızda tutmanız gereken dört işyeri güvenlik ipucu verilmiştir.

 

1) Her zaman uygun makine korumasını kullanın.

Makine koruması, çalışanları dönen parçalar, uçan çapaklar ve kıvılcımlar gibi tehlikelere karşı korur. Muhafızlara örnek olarak bariyer korumaları, ışık perdeleri ve iki elle çalışan cihazlar verilebilir. Muhafızlar, mümkün olduğunda makineye sabitlenmeli ve sabitleme mümkün olmadığında başka bir şekilde emniyete alınmalıdır. Koruyucu cihaz uygun standartlara göre tasarlanmalı ve vardiya süresince operatörün vücudunun herhangi bir parçasına zarar vermesini önleyecek şekilde yapılmalıdır.

Makine koruyucular, tehlike ile çalışan arasına set çekerek risklere karşı koruma sağlar. Koruma, işçinin  hareketli aksama uzvunu kaptırmasını önlemek ya da kıvılcımlarla sıçramaların çalışana temas etmesini önlemek amacıyla kullanılır.

Makine koruyucu tipi Olumlu ve olumsuz yönler
Sabit koruyucular Sabittir, bu sebeple kaldırmak zordur. Plexiglas kalkanlar veya kablo bariyerler görüşün önemli olduğu durumlarda kullanılabilir.
Ayarlanabilir koruyucular Hareketli koruyucular, sabit koruyucuların makine hareketini engellediği durumda kullanılırlar. El ile konumlandırılmaları gerekir, bu sebeple de kazaya sebep olabilecek insan hatalarına açıktırlar.
Otomatik ayarlanan koruyucular Sürekli müdahaleye ihtiyaç duyulmadan, farklı boyutlardaki malzemelerle çalışmaya imkan verecek şekilde otomatik hareket ederler.

İlgili yazımız için tıklayın.

 

2) Daima gerekli KKD’leri kullanın.

Çalışanlarınız ağır makine kullanıyorsa veya bir çalışma makinesinin yanında duruyorsa, gerekli güvenlik ekipmanını giymelidirler. Kesilmeden koruyan eldivenler, çapak ve sıvı sıçramasından koruyan gözlükler ve vizörler gibi KKD’lerin kullanıldığından emin olun. Uygun ekipmanın sağlanması ve çalışanların ekipmanı kullanması için gerekli önlemler alınmalıdır.

 

3) Hareketli veya çalışan makinelere müdahale etmeyin.

Ağır makine açıkken ve çalışırken, kendisine veya makineyi çalıştıran kişiye müdahale etmeyin. Güçlü makinelerle çalışmak odaklanmayı gerektirir ve bir operatörün dikkatini dağıtması son derece tehlikeli olabilir. Hareketli makinelerle temas kurmak ciddi yaralanmalara veya ölüme neden olabileceğinden, hareketli parçalardan uzak durmanız da önemlidir.

 

4) Doğru eğitimi almadan makineyi asla çalıştırmayın.

İş yerindeki güçlü makineler, makine güvenliğinde başarılı bir eğitim gerektirir. Tüm yeni çalışanlara bir makine ile çalışma deneyimi olan biri tarafından hazırlanan bir eğitim verilmelidir. Düzgün bir eğitim almayan makinelerin kullanılması, o kişiyi ve çevrelerindeki herhangi birisini, yaralanma ya da ölüm tehlikesi ile karşı karşıya bırakır. Bu makineler güçlüdür ve doğru şekilde çalıştırılmazlarsa zarar verebilirler.

Ağır makineler zor görevleri yerine getirmekte çok yararlıdır ancak ciddi yaralanmalara da neden olabilirler. Çalışanlara doğru ekipmanı sağlamanız, makinelerinizi koruyucularla korumanız, bakımları güncel tutmanız ve çalışanlara gerekli eğitimi vermeniz çok önemlidir.

Not: Arbill.com’un ilgili makalesinden alınmıştır.

KKD Platformu Hakkında

KKD Platformu bir bilgilendirme ve alışveriş sitesidir. İmalat ve inşaat işletmelerini zengin içerik ve fonksiyonel tasarımı ile yönlendirir, çalışma şartlarına en uygun Kişisel Koruyucu Donanımları edinmelerini sağlar. Amacımız iş güvenliği ekipmanları hakkında teknik bilgiye ihtiyaç duyulmadan, sitemizin ve uzmanlarımızın yönlendirmesiyle uygun donanımın edinilmesidir. İSG profesyonelleri tarafından kurulan Primus İş Sağlığı Danışmanlık ve OSGB‘nin bir girişimi olan KKDPlatformu.com, %100 müşteri memnuniyeti amacıyla her türlü soru ve ihtiyaçlarınız için her zaman ulaşılabilir olmayı hedeflemektedir.

One thought on “Bu Fotograftaki Problem Ne?

  1. Hasan ÖZKAN dedi ki:

    Kesilecek ahşap parçanın düzgün kesilmesi için.işçi sol eli ile parçayı sabitlemeye çalışıyor. bunun için kesilecek parçayı sabitleyecek hareketli ve sabitlenebilir bir iş ekipmanı yapılarak güvenlik arttırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir