Göz Koruma

Elektrikle Çalışmalarda Neden Gözde Katarakt Oluşur?

Göz Koruma - Elektrikle Çalışmalarda Neden Gözde Katarakt Oluşur?

KATARAKT OLUŞUMUNUN TEMEL SEBEBİ NEDİR?

Göz yaralanması sonrasında, diyabet gibi sağlık sorunları nedeniyle, ya da sadece yaşlanma yüzünden gözde katarakt oluşabilir. Bunların yanında, UV ışığına veya radyasyona maruz kalınmasının da sekonder (ikincil) türden katarakta neden olabileceği bilinmektedir.

Not: yazımız sadece yönlendirme amacı taşımaktadır. Kurumunuzda yapılacak risk değerlendirmesine uygun olarak, ekipman seçimi ile ilgili iş güvenliği uzmanınıza danışınız.

Bilim insanları ve hekimler UV (ultraviyole) ışığın cildi tahrip edebileceğini uzun zamandır bilmekte. Ancak son zamanlarda, bilimadamları, UV ışığın göz merceğinde oksidatif reaksiyonu tetikleyerek katarakta ve diğer göz rahatsızlıklarına da davetiye çıkardığını keşfetti.

Göz merceğindeki bu reaksiyon (oksidatif stres olarak adlandırılır); göz içindeki hücreler, oksijen ve diğer yakıtları enerji üretecek şekilde tüketirken oluşan bir kimyasal reaksiyondur. İnsan yaşlandıkça oksidatif stres yüzünden mercekte katarakt oluşabilir. Normal yaşlanmaya ek olarak, uzun yıllar güneş ışığına maruz kalma, bu hastalığın riskini artırır. UV ışığı oksijen yerine geçer ve göz merceğinin yapısında bozulmaya sebep olur. Böylelikle göz merceğinde zararlı oksidatif tepkiyi tetikleyerek katarakt oluşturabilir.

Kaynakçılık, katarakta yol açması daha muhtemel bir meslektir. Bu sebeple, uygun koruma sağlayan gözlük ve vizörler kaynak ışığından korunma için kullanılmalıdır. Ayrıca, açık havada güneş gözlüklerinin takılması güneş kaynaklı UV maruziyetini önleyerek koruma sağlar.

ELEKTRİKLE ÇALIŞANLAR NEDEN KATARAKT TEHDİDİ ALTINDADIR?

Ark parlamasına maruz kalan çalışanlarda da zamanla bu hastalık gelişebilir. UV korumalı gözlükler elektrik ark parlamasından kaynaklı maruziyeti önemli ölçüde azaltacaktır. Unutmayın; katarakt zamanla gelişen bir hastalıktır. Yaşlanmanın önüne geçmemiz uzun vadede mümkün değildir, ancak iş hayatındaki risklere önlem alınarak bazı etkiler geciktirilebilir.

Waterloo Üniversitesinde yapılan bir araştırma polikarbonat güvenlik gözlüklerinin elektrik ark parlamasının etkilerini en aza indirdiğini ortaya koymuştur. (Not: çalışma, deneklere olası zararlarından ötürü, sadece hayvanlar üzerinde yapılmıştır. Elektrikle çalışmadaki uzun vadeli etkilere henüz bakılmamıştır.)

Kaynak: e-Hazard.com

KKD Platformu Hakkında

KKD Platformu bir bilgilendirme ve alışveriş sitesidir. İmalat ve inşaat işletmelerini zengin içerik ve fonksiyonel tasarımı ile yönlendirir, çalışma şartlarına en uygun Kişisel Koruyucu Donanımları edinmelerini sağlar. Amacımız iş güvenliği ekipmanları hakkında teknik bilgiye ihtiyaç duyulmadan, sitemizin ve uzmanlarımızın yönlendirmesiyle uygun donanımın edinilmesidir. İSG profesyonelleri tarafından kurulan Primus İş Sağlığı Danışmanlık ve OSGB‘nin bir girişimi olan KKDPlatformu.com, %100 müşteri memnuniyeti amacıyla her türlü soru ve ihtiyaçlarınız için her zaman ulaşılabilir olmayı hedeflemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir